| Angelworld a întrebat:

Salut tuturor…Un prieten de-al meu se confrunta cu o mare problema la o bicicleta Velors marca 2640A.Cu aproximativ un an in urma, bicicleta era folosita normal, si din cauza unei fisuri probabil, axul spate a cedat.In acel moment, presupun ca s-a indoit putin si furca spate. Dupa un an (astazi) am incercat sa o "readucem la viata", am cumparat schimbator nou, casete de rulmenti, vaselina, ax nou, si am montat tot ca la carte.Acum vine problema..Cand am scos-o la test, s-a deplasat axul dupa furca cam jumatate de centimetru si s-a blocat roata.Sunt convins de faptul ca era roata bine stransa, pentru ca eu le-am strans si le-am strans bine.Cineva ceva idei? Daca incercam cu un ciocan sa indreptam furca oare va mai face probleme axul (adica roata) sa cada dupa furca? Daca am timp, maine voi face si cateva poze si le voi urca pe forum (asta in cazul in care nu se rezolva problema). Multumesc anticipat.Cry

5 răspunsuri:
| kakadelu a răspuns:

Incearca sa indrepti furca cu un ciocan de cauciuc, sau cu forta bruta, nu cu un ciocan de fier, fiindca se va duce vopseaua, si cel mai probabil, se va indoi urat si materialul din care e furca.

| Angelworld explică (pentru kakadelu):

Si daca nu am un ciocan de cauciuc?straight faceEste fff greu de indoit acel fier...

| kakadelu a răspuns (pentru Angelworld):

Dar unde este indoiata, mai exact?

| Angelworld explică (pentru kakadelu):

Chiar unde vine axul unde calca pe urechile alea.Acolo este indoit vezi tu cand axul s-a spart, el s-a speriat si a bagat picioru in pedale calumea si a tras lantul, axul fiind rupt si s-a indoit.

| kakadelu a răspuns (pentru Angelworld):

Incearca sa il indrepti cu un ciocan normal atunci