| Începătorul988 a întrebat:

In cate turatii se schimba viteza la un motor diesel? In oras/exterior.
Schimb la 2500/3000 in oras, si in exterior 3000/3500/4700(in depasiri)

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sari mult calu, la 2.0 rpm e indicat. La cum schimbi tu ramai fara motor inainte de termenul de viata care il are

| Începătorul988 explică (pentru mgtow):

Pai multi mi-au zis sa merg mai turat, sa il desfund.

| mgtow a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu baga in seama. 1 data la 2 luni mergi si tu cu 140 cateva min daca poti noaptea fara trafic sa scoti mizeriile din organismul masinii si nu e nevoie sa o turezi

| Începătorul988 explică (pentru mgtow):

Am filtrele anulate... am stage1 pe masina

| sierra1 a răspuns:

Asta se potrivește la benzinar (aia cu 4700 e mult și la benzină)

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Pai si la cat sa schimb?

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Poți să scazi cu vreo 500 rpm, lejer

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Nu se duce turbina? Mai ales ca am soft pe ea.

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Conduc așa ceva cu turbina și nu se duce. Uneori o mai "pișc" până la 3500, doar așa cum spuneai tu - "sa merg mai turat, sa il desfund"

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

La mine piscatul e pana la 4/4500 laughing)

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Fiecare o pișcă atât cât îl ține piciorul și mai apoi buzunarul, corect?

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Patru mii de ture pe minut într-a șasea egal 180 pe oră (la mine la mașină) deci mă înțelegi...

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

La mine a5a 4500 180/190...

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

La cat de putin consuma a mea, e imposibil sa nu tina portofelul!

| OldSoul a răspuns:

Eu schimb in 90% din timp la 3000rpm.
Rar in depasiri depasesc aceasta limita.

Bine, daca e sa fiu mai exact, la aceste turatii schimb viteza la masina mea care are putin lag la turbo, dar in rest, undeva la 2500-2700.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

In unele depasiri eu fortez chiar la limita, adica undevaa 4700/4900. Am un prieten care are un e60 535d, si schimba pe la 3500/4800.

| Evolution a răspuns:

Depinde de motor si de cuplu lui. S-a mai discutat tema asta si sunt si pe google o groaza de articole.
S-a dovedit ca trebuie sa cunosti masina pentru a schimba treptele ideal.
O masina de 1, 6 diesel nu o vei schimba la fel ca o masina de 3.0 diesel.
Trebuie turata intr'adevar, dar nici ca la curse pentru ca distrugi motorul.

| mysterioR a răspuns:

Da, schimbi relativ bine, in oras lasa maxim 2500 ca nu are rost, in afara max 3000 si depasiri pana nu mai urca acul, la mine se opreste la 5050-5100 si am 80km/h cu treapta a2, 2.0 Dti.Nu strici motorul daca ajungi la turatia aia doar in depasiri.

| Începătorul988 explică (pentru mysterioR):

In depasiri schimb la 4500/4900, de acolo simt eu ca incepe sa se plafoneze.