| maphiotul a întrebat:

Salut.
La instalatia de clima a masinii daca scrie pe plăcuța de sub capota ca intra 700 de grame de freon e ok sa imi bage full sau e mai bine sa bage mai puțin de exemplu 600, 650 de grame?
Mersi.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Full.

| maphiotul explică (pentru regis):

Meseriasu o zis ca se baga mai puțin cu 50-100 de grame, de aia am intrebat.

| regis a răspuns (pentru maphiotul):

Daca producătorul a scris 700, indiscutabil se pune 700.

| siriusblack98 a răspuns:

Pai tu nu mai ai deloc freon la masina ca sa iti bage cat scrie acolo? Adica e gol complet? Eu stiam ca pe masinile de freon le arata cat mai este ca e un sistem asemanator celui de masurat presiunea, nu trebuie sa le zici tu cat sa iti bage ca nu stie toata lumea cat freon mai are masina pe conducte ca nu iti afiseaza in bord.

| maphiotul explică (pentru siriusblack98):

Nu ai inteles intrebarea sau nu am formulat-o eu bine.
Intrebarea este instalatia trebuie incarcata full cu freon sau trebuie lasat putin spatiu pentru expansiune de genu 50-100 de grame

| siriusblack98 a răspuns (pentru maphiotul):

Trebuie încărcată full instalația, nu există nici un spațiu de expansiune la freon!