| boss97 a întrebat:

Salut.M-am apucat azi sa desfac axul pedalier de la bicicleta ca sa ung cam tot ce e pe acolo...dar nu pot sa desfac bratele pedalelor, nu se clintesc nici prin bataie cu pana de lemn si ciocanul...cu ce sa le desfac?

5 răspunsuri:
| AalLeExX02 a răspuns:

Depinde cum sunt prinse bratele. Daca sunt prinse in cuie de fier sunt mai greu de scos, daca sunt cu piulita atunci iti trebuie o cheie tubulara.

| boss97 explică (pentru AalLeExX02):

Am scos piulita cu cheia tubulara, nu sunt prinse in cuie de fier...dar nu vor sa iasa...nici bratele si nici pedalele de pe brate laughing

| AalLeExX02 a răspuns (pentru boss97):

I-ati o dalta mai lunga si bate cu ciocanul pe ele pana le sar capacele, ele asa is facute sa stea strans, ca sa nu aiba joc. Bate in continuarewinking. Spor tongue

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te referi la pedalelele de pe brat se face asa: http://www.freerider.ro/......-6295.html
Daca vrei sa demontezi axul pedalier aia se face numai cu scule speciale: http://www.freerider.ro/service/cum-demontez-pedalierul-6402.html

| mgtow a răspuns:

Sant chei speciale, de aia o duci la un mecanic de biciclete sa o revizuiasca