| boss97 a întrebat:

Salut.M-am apucat azi sa desfac axul pedalier de la bicicleta ca sa ung cam tot ce e pe acolo...dar nu pot sa desfac bratele pedalelor, nu se clintesc nici prin bataie cu pana de lemn si ciocanul...cu ce sa le desfac?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant chei speciale, de aia o duci la un mecanic de biciclete sa o revizuiasca

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te referi la pedalelele de pe brat se face asa: http://www.freerider.ro/......-6295.html
Daca vrei sa demontezi axul pedalier aia se face numai cu scule speciale: http://www.freerider.ro/service/cum-demontez-pedalierul-6402.html

| AalLeExX02 a răspuns:

Depinde cum sunt prinse bratele. Daca sunt prinse in cuie de fier sunt mai greu de scos, daca sunt cu piulita atunci iti trebuie o cheie tubulara.

| boss97 explică (pentru AalLeExX02):

Am scos piulita cu cheia tubulara, nu sunt prinse in cuie de fier...dar nu vor sa iasa...nici bratele si nici pedalele de pe brate laughing

| AalLeExX02 a răspuns (pentru boss97):

I-ati o dalta mai lunga si bate cu ciocanul pe ele pana le sar capacele, ele asa is facute sa stea strans, ca sa nu aiba joc. Bate in continuarewinking. Spor tongue