| Mihaitzaplesanule a întrebat:

Salut, m-ar ajuta mult o parere in legatura cu un bmw f10 520D 184cp automat, mecanicul mi-a recomandat sa schimb uleiul din cutia de viteza ca e cam negru dar cutia schimba bine, cineva mi-a zis sa nu schimb uleiul pana nu începe sa smâceasca la schimbarea vitezei, voi ce ziceți?

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ulei negru? preventiv măcar și dacă ții la mașină, fă-o!

| mihai69 a răspuns:

Uleiul trebuie schimbat odată la X ani sau după ce faci XXX km (date din manualul de utilizare al mașinii).
Abia dacă NU faci așa riști să fwți cutia de viteze.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai bmw dar esti scump la tarate si ieftin la faina
cat costa uleiul ala de vrei sa faci economie?

| Mihaitzaplesanule explică (pentru Zuzu1991):

Nu e vorba cât costa, mi s-a spus de către alte persoane ca odata umblat la cutia de viteza sunt șanse destul de mari sa nu mai funcționeze la parametri ei normali după aceea, de asta am și intrebat, referitor la preț, este 1600lei, nu e o avere.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mihaitzaplesanule):

Ok

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Amu fara suparare, e ca si cum ai merge la medic pentru ca ai o carie vizibila si el iti zice ra revi numa cand te doare. Schimba preventiv ca nu ai ce rau sa ii faci si cel mai probabil o sa prelungesti viata la cutie putin.

| Mihaitzaplesanule explică (pentru ClaudiuM1997):

Un alt mecanic mi-a spus ca odata umblat la cutia de viteza sunt șanse sa nu mai funcționeze ulterior la parametri ei normali de aceea am intrebat de schimbatul uleiului.

| Simpatic a răspuns (pentru Mihaitzaplesanule):

Acum intreb si eu ca un nepriceput dar ca sa iti schimbe uleiul se da cutia jos sau de ce nu va mai fi ca inainte, uleiul se scoate pe la un busor special si se baga cu un recipient cu furtun.
Pe de alta parte cand schimbi uleiul schimbi si filtrul de la cutie daca imi aduc bine aminte.
Eu nu am cutie automata eu folosesc doar cutii manuale ca imi place sa sofez nu sa schimbe masina pentru mine ca la purtatoarele de tocuri, no offence
Si 1600 de lei e ceva pentru schimbat ulei, dar daca ai F10, pe mine la a mea care e scumpa la piese ma costa cam 4000 de lei volantul de ex. ca si pret deci 1600 manopera +cativa litri de ulei e cevawinking

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Simpatic):

Altu care are impresia ca schimbatul vitezelor il face sofer laughing

| badpanda a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Aia la F1 nu sunt soferi dupa mintea lui ca au cutii automate.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru badpanda):

laughing

| Simpatic a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu stiu de ce va bagati unii in seama chiar nu stiu.
Va credeti importanti sau ce, cand trebuia sa raspunzi la intrebare nu mie, te-ai simtit atacat ca nu stii sa schimbi treptele.
Nu am spus pe nicaieri ca esti sofer daca schimbi singur treptele dar mie imi da un control ca schimb cand vreau eu nu cand vrea "masina", si da cei care au cutie manuala au un atu, de aia cei care fac scoala pe automata nu pot conduce manuala.
In fine m-am saturat de bagatori in seama care mai si rastalmacesc ce zic.
sa ma faca pe mine moderator si dispareti astia care va bagati aiurea si faceti off-topic.
Soferule lasa ca esti tu mai bun, pe unde am auzit de tine pe la rally pe undeva?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Simpatic):

Iauzi. Unde scrie ca nu trebuie sa raspund altora? Esti o persoana mai speciala sau ce? In fine. Nu m-am simtit atacat sau ceva, doar ca de cele mai multe ori toti obsedatii de cutii manuale nu au condus in viata lor o automata.

| badpanda a răspuns (pentru ForeverAlone97):

I-ar fi placut si lui cutie automata, dar trebuia sa plateasca in plus, asa ca si-a luat varianta saracului cu mestecator de mamaliga.
Acum cativa ani cauta pe net fete care vor plimbare cu Nissan Gtr.
Probabil este mai slab dotat daca are nevoie de anunturi si masina sport ca sa remorcheze.
Daca ar fi avut cutie automata ar fi avut o mana libera.
rolling on the floor

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru badpanda):

Eu unul nici nu cred ca are masina aia. Pe bune acum, unul care are Gtr nu sta sa isi incoarde muschii pe TPU. Cel mai probabil o sa imi dea ignore. Dar nu ma deranjeaza.

| Simpatic a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu am GTR prietene, cu siguranta mi-as fi permis unul SH in toti anii astia dar nu e de mine ca e prea scump si consuma mult prea mult, nu am bani sa o intretin la o asemenea capacitate, cum am zis nu e de mine.
Am zis ca am mers cu GTR si ca sofer si ca pasager si am zis ca e preferata mea, multumesc ca imi urmaresti activitatea pe TPU de ai vazut ce am scris tongue

ps: si daca as avea o super masina tot eu as fi si tot as scrie pe TPU, nu cred ca situatia materiala este definitorie sau ar trebui sa iti modifice caracterul in sensul ca multi inculti cu bani se dau grei si ignora oameni pentru ca acum s-au vazut ajunsi, eu nu sunt asa si cu bani si fara bani sunt la fel om cu caracter.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Simpatic):

Ma rog, poate am inteles eu gresit. Dar din raspunsurile vechi asa se intelegea, cum ca ai avea masina aia. Nu iti urmaresc activitatea, de fapt nu urmaresc activitatea userilor. Dar ai dreptate, sunt foarte multi oameni care cand dau de bani se schimba radical. Cunosc destui.

| badpanda a răspuns:

ZF recomanda inlocuirea filtrului de la cutie si uleiul la 60.000.BMW nu fabrica cutii, le cumpara si ei de la ZF.
Mecanicul care a zis sa nu-l schimbi este un idiot.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

La motor îl schimbi tot când se blochează pistoanele? E ulei, NU tine o veșnicie, trebuie schimbat!