| Sofer a întrebat:

Salut. Mai exista service uri auto ce accepta sa repare mașina la client cu piese aduse de client? Am fost refuzat de un service care de 7 ani făceam mașina la ei (cu piesele lor o făceam pana acum) dar acum am luat eu piese ca avut o reducere.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este cu certificarea calitatii si garantia pentru lucrare.
Daca piesa este originala, de la producator, in ambalaj intact, cu bonul /factura eliberata + certificatul de garantie si de calitate anexata, atunci va putea fi montata oriunde.
In lipsa, nimeni nu-si asuma raspunderea si riscurile cauzate de un accident produs de aceea piesa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, exista destule.
In principal service-urile particulare (PFA-uri) accepta asa.
Dar sa stii ca majoritatea iti cer mai mult pe manopera cand aduci tu piesele. Daca ii lasi pe ei sa le comande, majoritatea au un comision.

| mariusalexe82 a răspuns:

Salut, da sunt service-uri care accepta reparatia cu piesele clientului. Daca esti din Bucuresti iti recomand Service Auto Est Garage (in spate la Lidl Delfinului).