| HelloWirus a întrebat:

Maine dimineata vreau sa imi cumpar o masina de la o alta persoana. Vreau sa stiu si eu ce acte sunt necesare si cam cat costa. Masina are toate actele la zi in afara de rovinieta. Mai detaliat raspunsul daca se poate. Multumesc anticipat si fundita...

Răspuns Câştigător
| kleorys a răspuns:

Ceau in primul rand eu iti zic din experienta si daca cumperi masina de la cunostinta primul tau drum trebuie sa fie la un service sa se uite ca in ce stare este masina (degeaba arata bine de afara inauntru poate sa fie ruginita sau mai rau) in rest hartiile si tu le poti lua si face! Ahh normal intreaba si de verificare! ca dupa 2 ani trebuie dus masina la verificat si daca nu e in regula poti plati bani grei crede ma!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai nevoie in primul rand de buletinul de identitate, pentru a incheia contractul de vanzare cumparare. Nu trebuie neaparat la un birou, gasesti formularul pe net, il completezi si semnati amandoi. Apoi vanzatorul completeaza pe verso la talon numele tau la "instrainat catre", precum si data si semnatura.
Pe langa contract, veti avea nevoie si de o fisa de inmatriculare completata, pe care la fel o puteti completa singuri pe calculator sau puteti apela la o firma de intermedieri. Oricum, asta cade in sarcina vanzatorului. Cu aceasta fisa acesta se prezinta la finante, impreuna cu CIV-ul, talonul si contractul de vanzare cumparare, toate in copie. De la finante va primi inapoi fisa de inmatriculare vizata si un certificat fiscal (daca are impozite neplatite, vor trebui achitate in prealabil). Daca sunteti amandoi din aceeasi localitate, masina va fi trecuta direct pe tine, daca sunteti din localitati diferite, va trebui la randul tau sa mergi la finante cu aceleasi documente, pentru ca masina sa fie inregistrata pe numele tau. Se platesc si ceva taxe, insa revin vanzatorului.
Din acest moment vanzatorul si-a cam terminat treaba. Tie nu iti ramane decat sa mergi la Politie, la serviciul inmatriculari, unde vei avea nevoie de un dosar plic, cu urmatoarele acte: o cerere pentru inmatriculare, buletin original si copie, CIV original si copie, talon original, RCA pe numele tau pe minim sase luni in copie, placutele de inmatriculare, certificatul de la finante, chitanta de la CEC pentru taxa eliberare talon. Daca sunteti din judete diferite, trebuie sa predai si placutele de inmatriculare si sa prezinti in plus un certificat de autenticitate valabil, eliberat de RAR (pentru asta trebuie dusa masina la RAR, de oricare dintre voi). Placutele trebuie predate si daca vrei sa schimbi numerele. De platit mai trebuie sa platesti contravaloare a placutelor (vreo 40 de RON pentru numere la rand si vreo 85 pentru preferentiale).

Si sfatul meu: nu amana transcrierea, nu castigi nimic. Chiar si pe TPU am intalnit persoane care au gandit procedat cum spune Tony, iar apoi s-au luat de cap. Nu castigi nimic din faptul ca masina are asigurare sau impozitul platit, partea neutilizata se restituie. Impozitul platit in avans se restituie fostului proprietar, iar firma de asigurari anuleaza polita si restituie banii neutilizati in momentul prezentarii dovezii de radiere sau de instrainare a autovehiculului.
In schimb, daca nu faceti actele la timp, puteti intampina o sumedenie de probleme. Orice fel de corespondenta va fi trimisa vechiului proprietar, inclusiv amenzile din trafic. S-ar putea sa fii anuntat cu intarziere sau deloc, nu iti doresti sa ajungi prin instanta sa iti dovedesti nevinovatia. Apoi orice incident care implica masina (furt, vandalism, accident rutier) il va implica imediat si pe vanzator. Poate nu te deranjeaza, dar gandeste-te ca se poate intampla ca acesta sa refuze sa vina sau chiar sa fie plecat din tara in perioada respectiva. Apoi exista riscul ca respectivul sa nu isi plateasca impozitele si pe cand vrei sa o transcrii pe tine, sa te trezesti ca desi ai toate actele, nu o poti face decat platind impozitul in locul lui. Lucrurile se vor complica si mai mult daca respectivul, Doamne fereste, decedeaza... Sau de ce nu, se supara pur si simplu pe tine si da masina furata. Cred ca ma pot opri aici cu argumentele, nu are rost sa amani nici macar o zi, totul trebuie facut la timpul sau, pentru a evita complicatiile. Nu degeaba spune romanul "lenesul mai mult alearga, iar scumpul mai mult pagubeste".

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci doar un singur act, respectiv contractul de vanzare-cumparare, este un formular tip care trebuie completat cu datele vanzatorului si ale tale si cu datele masinii. Se poate face la un birou de copiat acte sau la o firma care se ocupa cu actele si acolo afli si costurile. Apoi cu contractul trebuie mers la Impozite si taxe, pentru luarea in evidenta si apoi la Serviciul Inmatriculari auto pentru transcrierea masinii pe numele tau. Succes si numai bine!

| NotoriusBIG a răspuns:

Salut.In primul si in primul rand ai nevoie de un contract de vanzare-cumparare, care, ti-as recomanda sa il faci cu cel putin un martor.Un alt sfat e sa nu radiezi masina pe numele tau pana nu ii expira asigurarea.incearca sa cazi de comun acord cu vanzatorul pentru ca nu are rost sa platesti tu asigurarea inca odata. Sper ca ti-am fost de folos.Numai bine!

| IIIx333III a răspuns:

Nu cumva este o farsa de 1 aprilie?laughing