| MihaiD8188 a întrebat:

Salut, mașinile pot sa aiba un buton care sa blocheze ușile de a se mai deschide din interior? Eu știam ca este ilegal, în caz ca o persoana este rapita sau ceva de genul, dar nu pot sa găsesc legea. Daca ma puteți ajuta, ms.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inca de prin 1940, cam toate masinile in 4 usi au pe spate o "protectie pentru copii", care impiedica deschiderea din interior.
O avea prima masina a familiei, o Skoda din 1967. O avea si Dacia 1300.
Se activeaza ori cu varful cheii, bagata undeva in jurul incuietorii, ori dintr-un buton ceva. Gasesti instructiuni in cartea de instructiuni.
https://www.tutorialelogan.ro/2012/05/blocaj-protectie-copii-usi-spate.html
Nu este ilegal.

| Scorillo a răspuns:

...masinile de politie-daca te rapesc, nu mai iesi din spate.
In afara de protectia pentru copii majoritatea au buton de inchidere centralizata si blocare (se pot totusi deshide usile actionand siguranta)