| Chrysk2 a întrebat:

Salut, merge sa pun un alternator de ford mondeo tdci pe un mondeo tddi?
anul masini e 2001 -2002.
Multumesc.
E vorba doar de injectoare sau sunt diferente mari si la piese?

Răspuns Câştigător
| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Salutare,totul consta din start sa vezi (conform fisei tehnice a producatorului,despre respectivul alternator) daca corespunde cu motorul pe care vrei sa-l montezi,important de stiut,care este necesarul electric al masinii de pe care iei alternatorul, si al masinii unde vrei sa-l montezi, ca reper, uite expemplu, la masina A ai nevoie de acumulator 12V la 65 de amperi, la masina B, ai nevoie de 12V la 85 de amperi, important e ca ambele motoare sa aiba aproximativ aceeasi plaja de turatii (de exemplu, 5.500 rpm A, si 5.000 B),oarecum,e ok pana aici,sunt totusi in cadrul de siguranta si sincronizare,important este sa verifici si dioda alternatorului inainte de a lua decizia sa inlocuiesti alternatorul (posibil sa fie stricata,se poate inlocui usor),mai departe,este foarte important, sa pastrezi fulia vechiului alternator, ce presupune a fi montata pe alternatorul de la cealalta masina, cu care doresti sa inlocuiesti pe cel defect, pentru a sincroniza turatia la regimul normal de lucru. Succes!