| OdoDoDoZzZ a întrebat:

Un Ford Mondeo 2002 motor 2.0 TDCI are o problema, in timp ce merge deasupra indicatorului uleiului apare o funda portocalie si apoi dupa cateva secunde se opreste deodata, de la ce sa fie asta?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica nivelul de ulei sau schimba uleiul.Treci pe ulei de iarna.Din aceasta cauza se opreste.Pentru a nu defecta motorul.

| 0rlando a răspuns:

Pare a fi martorul care indică funcționarea ESP-ului.
Dacă se aprinde când ești pe un drum cu zăpadă sau polei, cel mai probabil asta e.

| OdoDoDoZzZ explică (pentru 0rlando):

Si atunci care e motivul de se opreste dintr-odata?

| 0rlando a răspuns (pentru OdoDoDoZzZ):

Păi la fel ca și ABS-ul, stă pornit doar atât cât este nevoie.
Dacă simte că derapezi, redresează mașina și se oprește.
Încearcă să faci un derapaj controlat pe zăpadă, undeva unde nu este nimeni și observă dacă martorul se aprinde când derapezi și se stinge când te redresezi.
Totuși, dacă ai putea face o poză cu el aprins, sau măcar mai de aproape ca să văd exact cum arată, poate mi-aș da seama mai ușor ce este.

| 0rlando a răspuns (pentru OdoDoDoZzZ):

Tocmai mi-am dat seama că motorul se oprește dintr-odată, nu martorul din bord.
Arată cumva ca un mic arc cu două spire? Dacă așa arată, ăla este martorul de la bujiile incandescente.
http://www.infobazar.ro/files/image/auto/glow-plug-martor.jpg

| OdoDoDoZzZ explică (pentru 0rlando):

Da, ca ala

| 0rlando a răspuns (pentru OdoDoDoZzZ):

Martorul ăla indică de obicei o problemă la aprindere sau alimentare.
Mergi cât de curând la un service pentru o diagnoză.

| Dei17MI a răspuns (pentru OdoDoDoZzZ):

Ala poate fi bujiile incandescente

| OdoDoDoZzZ explică (pentru Dei17MI):

Da, are 3 bujii pentru ca una a ramas blocata inauntru.
Se poate sa fie de la asta?

| Dei17MI a răspuns (pentru OdoDoDoZzZ):

Cum sa ramana inauntru? Trebuie scoasa altfel se blocheaza Ai incercat injectoarele?

| relian a răspuns:

Cred ca e ceva legat de presiunea la ulei. Ceva nu iti merge bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica uleiul si vezi cati km ai cu actualul ulei si filtrul de ulei.

| Dei17MI a răspuns:

Acelea ori sunt injectoarele ori bujiile
Am avut aceeiasi problema si eu cu un ford tot mondeo 2002 tureaz-o pana la 4000 ture si vezi daca bate ceva daca nu bate inseamna ca sunt bujiile

| OdoDoDoZzZ explică:

Cred ca nu ati inteles, nu in cerculetul ala care indica uleiul, deasupra lui, nu are nicio legatura cu indicatorul de ulei