| DariusDamaschin a întrebat:

Salut!
Merită să-mi cumpăr un Opel Astra H GTC 1.4 benzină?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu m-as simti bine cu acea masina.
Banuiesc ca te referi la motorul 1.4 16V aspirat, care dezvolta 90cp si este ok din punct de vedere al fiabilitatii.
Caroseria Astrei H este destul de bine protejata impotriva ruginei, ofera siguranta si stabilitate ok, tinuta de drum buna. Dezavantaj ar fi portbagajul mic.
O defectiune frecventa la acel model este CIM-ul, adica modulul coloanei de directie: citeste cheia mai greu, se aprind erori legate de ESP si servodirectie, nu mai revin semnalizarile cand indrepti volanul. Se rezolva destul de usor.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Daca iti place, pretul e bun si e intretinut de ce nu? Motorul lor de 1.4 e fiabil doar ca poate e putin cam mic pentru Astra H. In sensul, poti sa iti faci treaba cu el dar nu te asteapta la o masina sportiva.

| Gentlemans a răspuns:

Eu am avut 1.3 cdti foarte multumit de el