| Iuliana_Mihaela_2001 a întrebat:

Mi-am achizitionat de curând un vitezometru de bicicleta și mi-am dat seama tarziu ca nu am senzorul care se pune pe spița în cutie, mi-a zis un prieten ca se poate înlocui cu un magnet. E adevărat pot pune magnet în loc de senzorul acela?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poti pune orice magnet care sa stea pe spita si sa treaca pe la cel mult 3 milimetri de senzorul de pe furca.

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Un magnet pur si simplu? Si cum va prelua magnetul functia senzorului si va transmite informatia vitezometrului? La fel de bine poti sa pui un cartof, va avea acelasi efect

| Iuliana_Mihaela_2001 explică (pentru johnnny123):

Nu stiu așa mi-a spus... Doar am întrebat...

| Salontanul a răspuns (pentru johnnny123):

Este vorba de cel de pe spite. Se poate pune orice magnet. Eu am facut asta deoarece cel cu suport de plastic din cutie a picat. Am mers cu unul de la un difuzor mic la un strungar si mi-a facut o gaura. L-am prins cu o saiba si un surub.