| CosminALX a întrebat:

Salut, momentan detin un singur subwoofer pe masina de 10" si cineva mi-a recomandat 2x8" si altul 1x12". Care dintre acestea reda un bass mai profund? 2x8"(300W x1) vs 1x10"(400W) vs 1x12"(500W). Detin un amplificator 2x300w, punte 500w

Răspuns Câştigător
| simpluone a răspuns:

1x12 cu cat e calota difuzorului mai mare cu atat basul este mai profund. Problema la 2 difuzoare este ca e o mica intarziere intre ele plus dezavantajul ca au o probabilitate de doua ori mai mare ca una sa "agate" si atunci sa o distorsioneaza si pe cealalta.

| CosminALX explică (pentru simpluone):

Ok, am sa raman pe 12", dar mai am o nelamurire, raspunsul in frecventa sa fie sub 26hz sau mai mare si sensibilitatea sa fie cat mai mare sau cat mai mica? Daca imi argumentezi iti dau funda.

3 răspunsuri:
| Mykymu a răspuns:

1x12.

| CosminALX explică:

De mentionat, am sa tin cont de parerile voastre happy si am sa dau funda.