| Alex00717 a întrebat:

Salut, momentan sunt in Germania si am aici o masina inscrisa de cateva luni deja, in august ma duc in tara si as vrea sa o inscriu acolo, imi puteti spune cum procedez. Deci fac programare la RAR, iar pentru ITP cand fac programare? Dupa 2 zile sau trebuie intai sa termin cu RAR-ul? De asemenes cat dureaza la RAR pana obtin CIV-ul?

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

La RAR se face si ITP-ul.
Cumva, cand faci RAR-ul, ITP-ul e inclus.
CIV-ul ti-l da tot in aceeasi zi, sau urmatoarea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Omologarea RAR include si ITP-ul, nu mai trebuie facut.
CIV il primesti tot de la ei, nu stiu exact termenul, apoi rezolvi asigurarea, fiscalul, taxele ce mai trebuie, si mergi (cu programare) la serviciul de inmatriculari.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Cand iti faci RAR iti face automat si ITP. Din ce am inteles acum esti obligat prima data sa declari masina la primarie inainte sa mergi la RAR. Eu zic sa faci asa: o aduci. o declari la primarie. scoti numere rosi pentru 1-3 luni, ii faci RAR ( aici intra ITP), si o inmatriculezi cu numere negre. Fa mai multe copii la TUV ca o sa ai nevoie. Inainte de fiecare data cand mergi la politie pentru numere ( fie rosii sau negre) sa te duci sa iti faca un dosar la un birou de copiat acte.