| xxVENONxx a întrebat:

Salut, nu stiu ce masina sa aleg intre opel astra j 1.4 140 cp benzina si renault megane 1.3 ori 1.2 tot pe benzina. Si daca se poate o parere despre motorul de 1.2 de 132 cp de la renault ca am inteles ca ala de 120-125 cp manca ulei si avea multe probleme.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca sa te informezi din surse sigure, adica de la posesori.
Cand oscilezi intre cateva masini, intri in grupurile de posesori ai marcilor respective, si ii intrebi frumos care motorizare e recomandata, care nu, ce trebuie sa verifici la masinile alea, etc. Ai sanse sa mai si gasesti una ok pe la ei.
Aici nu dureaza mult si intra vreun idiot sa iti recomande Golf 1.9 TDI

| Frank51 a răspuns:

Atâta vreme cât e benzină poți lua liniștit aproape orice mașină, fără turbină. Dacă are turbină, ea va fi singura componenta costisitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal am mers cu opel astra j 1.4 benzina...e praf la demaraj. E ca un logan. Nu poti depasi nimic cu ea. E si grea, are 1500kg. Despre megane nu stiu ce sa iti zic, dar motorasele astea de cilindree asa mica...nu se vor compara niciodata cu un 1.8, 2.0. Ma refer la fiabilitate in timp. Nu as recomanda opelul, pentru ca stiu ca e groaznic la demaraj. In rest nu e chiar rea, sa stii. Asa ca mai cauta detalii despre megane.