| anonim_4396 a întrebat:

Salut, o intrebare, care masina este mai buna?

volvo v40 97' 2.0i VS vw golf 4 2000 1.6 fsi
e o comparatie penibila deoarece una este de lux si una standard dar cineva ma tot bate la cap ca vw-ul lui este mai bun decat volvo meu, chiar nu il inteleg pe omul asta straight face adica are o masina mai slaba decat a mea la motorizare, la confort si lux dar isi crede masina mai buna, cum argumentati? dupa voi, ce masina este mai buna? eu stiu ca volvo, deoarece este la clasa superioara in primul rand, are motorizare mai buna, a mea este si full option cu interior total din piele, are 400 000 km si merge foarte foarte bine, masina lui e full option dar nu are interior din piele, nu este la fel de sigura precum volvo dar are cam 6-8 airbaguri pe cand volvo are 4 laughing nu stiu ce sa spun, pun intrebarea asta ca vreau sa stiu si eu, oamenii ce cred, asta ori e cam dus ori a ramas fara neuroni de nu mai gandeste ce spune.
deci pentru voi golf? sau v40?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inteleg ca esti fan volvo, sunt masini bune, dar nu e chiar cazul sa le ridici in slavi.

v40 ala nu e chiar masina de lux sa fim seriosi.

nu poti spune ca o masina e mai buna ca are scaune de piele, iar 400.000 km e mult pentru orice masina fie ca e ea volvo sau audi sau bwm sau dacie.

eu oricum votez pentru golf, o masina mai ieftina de intretinut, foarte fiabila iar daca e un sofer bun pe golf 1.6 fsi ala iti bate la fund 2.0 care se chinuie sa traga dupa el aproape 2t.

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Volvo v40 are 1350 kg si tu spui de 2 tone? si golf 4 hatchback are 1150 parca, varianta break are 1600 kg, mda... si mi se pare ciudat adica si el si tu spui ca un 1.6 bate 2.0, lumea asta se duce de rapa, unde e logica? UNDE DOAMNE E LOGICA? si spui ca 400 000 km ti se par multi? normal sa ti se para multi daca noi romanii ne-am invatat cu masinile nemtesti etc... habar nu au romanii de durata motorului unui volvo, facute special pentru temperaturi foarte scazute in caz ca nu stiai volvo este made in sweden, suedia este o tara nordica din peninsula scandinava, acolo primavara rece vara rece toamna rece iarna foarte rece si suedezii s-au gandit sa faca niste masini care sa duca mult timp pe climatul lor, si normal ca daca volvo tine mult la climatul sub polar va duce mult mai mult la climatul temperat, masinile nemtesti sunt facute mai mult pentru climatul temperat, uite asa putina cultura generala auto, ca toti stim de nemti, dar nimeni nu stie de suedezi

| GH_Luigy_1996 a răspuns (pentru RB26DETT):

Volvo e o masina foarte reusita, dar sa fim seriosi, v40 nu e o masina de lux ca are piele, motorul tine mult, dar si cand pica ala esti, daca spui ca volvo e mai bun ca si vw de ce nu se vinde la fel? vw golf in top 5 la vanzari in toata lumea.

| RB26DETT a răspuns (pentru GH_Luigy_1996):

Nu se vinde la fel deoarece vw-ul este o masina standard, pentru toate buzunarele oarecum as spune ca si alea-s scumpe. este masina de lux volvo v40 si nu pielea din interior o face, ci facilitatile ce le are la vremea respectiva, in 96 imi arati vreun vw cu facilitatile pe care le are a mea? nu! nici macar designul, nici siguranta, nici stabilitate nici fiabilitate nici rezistenta nici aerodinamica nici confort nici facilitati... imi arati un vw din 92 cu airbag frontal? macar 2? volvo avea 4 airbaguri in 92!

| Sofer a răspuns:

Eu as alege golf 4.

| VOLVO4LIFE a răspuns:

Normal ca Volvo! Dupa parerea mea sunt unele dintre cele mai bune masini!

| Americanlife a răspuns:

Volvo e o masina... volvo

| Vetereanu69 a răspuns:

Sallut,amandoua sunt masini bune au motoare foarte bune, volvo nu e chiar o masina de lux dar stiu sigur ca e o masina foarte sigura si golful este o masina buna dar nu e la fel de sigura ca v40 dar sincer 400.000 km e foarte mult daca ar fi sa aleg intre ele as alege golful...

| RB26DETT a răspuns (pentru Vetereanu69):

400 000 km e mult? sunt volvo ce au peste 1 milion de km parcursi straight face recordul mondial e de 4.5 milioane tot de volvo detinut. mie 400 000 km pentru un volvo mi se par destul de putini!