| ferar12 a întrebat:

Salut, o intrebare! Normal cand dai cheie la pornire trebuie sa se auda cu click si porneste dar de cateva ori mi-a facut doar click si nu pornea dar mai incolo mi-a pornit si mi-a scris ca reparararea energiei este necesara, parerea mea ar fi ca se descarca baterie cand sta putin pornita, imi arata in bord baterie dar dupa ce sta pornita se stinge. Oare se descarca bateria degeaba sau care poate fi problema?

2 răspunsuri:
| Denila123 a răspuns:

Alternatorul nu mai încărca probabil

| SounndTPU a răspuns:

Din ce am inteles eu, masina nu iti porneste din prima? dai la automata si refuza, dupa ce porneste iti arata energie insuficienta?
Pai ori ai eletromotorul varza, ori bateria varza ori ai scurt undeva si iti descarca bateria, e simplu sa faci diferenta, porneste masina si mergi cu ea o perioada, vezi daca incarca bateria, si dupa las-o oprita 10 15 20 de minute si dai iarasi la automata sa vezi daca o ia din prima, daca o ia inseamna ca e bateria descarcata, nu chiar descarcata, adica nu ai destuli amperi ca sa invarta electromotorul, daca dupa ce ai mers cu ea ceva mai mult si o opresti si tot face figuri poate fi electromotorul, bendixul sau perile din el se mai strica.