| anonimdincluj a întrebat:

Salut. Oare ce piese ar trebui sa cumpar scuterului meu, avand in vedere ca scuterul nu mai trage, se opreste cand il accelerez, si cand dau din pedala pedala se blocheaza? Cand e pornit motorul, se aude un sunet groaznic de la capacul de transmisie.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca setul motor. Adica piston, segmenti, cilindru si rulment cu ace sau cuzineti, ce o fi avand jos.
Depinde si daca e 2T sau 4T.
Oricum, devizul corect se poate face doar cu demontarea motorului; e posibil si sa ai o problema la ambielaj/ambreiaj.

| anonimdincluj explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Motorul e 4T, e o chinezarie First Bike Champion. Nu mai trage benzina in carburator probabil, eu vad ca benzina sta in capacelul ala ce face legatura cu furtunul de la carburator, si nu da semne sa curga benzina in jos din el. Problema e ca nu mai trage de cand am vrut sa curat carburatorul, iar problema cu sunetul de la cutia de transmisie o am de mult timp. Eu m-am gandit sa ii iau un carburator nou, pedala noua cu tot ce mai e necesar pentru ea, filtru de aer si un nou capac de transmisie pentru ca pe cel din prezent nu il mai pot prinde si misca deoarece ii e ros filetul. Oare asa as putea rezolva problema?