| Johhny243 a întrebat:

Pentru semnalizarea eronata a directiei, cine este vinovat?
Cel care a semnalizat eronat manevra sau cel care a fost indus in eroare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie dar, in principal si de regula, vinovat este cel care a semnalizat gresit.

| Daniel323 a răspuns:

Practic nu ai acordat prioritate.

| Johhny243 explică:

Urca un autobuz de la vale si avea semnalizarea stanga, iar eu am intors sa urc la deal, crezand ca el vrea sa faca stanga, moment in care m-am trezit cu el in spatele meu

| Ioandelasal a răspuns (pentru Johhny243):

In situatia data imi pare ca esti vinovat, chiar daca autobusul semnaliza stanga, poate doar ocolea o groapa. Tu erai pe un drum fara prioritate si trebuia sa astepti sa treaca autobusul, mai ales ca era la distanta mica de intersectie.