| viorelalyn a întrebat:

Salut.poate sa imi explice si mie cineva, timpii de conducere, mai detaliat..ca nu prea i-am inteles. Multumesc.

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Sofer 1: Maxim 9 ore pe zi, dar nu mai mult de 56 de ore pe saptamana. Astfel avem 5 zile de condus, cate 9 ore, ne da 54 de ore. Ce facem cu celelalte doua ore? Ei bine, de doua ori pe saptamana, poti conduce 10 ore pe zi.
56+56= 112 ore in doua saptamani. Pai asta nu e bine. De ce? In doua saptamani consecutive, nu poti conduce mai mult de 90 de ore. Asadar, tragi tare o saptamana, conduci 56 de ore, dar saptamana urmatoare poti conduce doar 34 de ore.
Faci la fel pentru o luna intreaga, o imparti in doua perioade de doua saptamani.

Acum sa vorbim de pauze.
Conduci maxim 4 ore 30 min, apoi obligatoriu pauza de 45 min.

Poti lua pauza dupa mai putin de 4 ore jumate, dar nu mai mult, iar pauza se poate fragmenta doar intr-una de 15 minute prima data, apoi mai conduci pana ajungi la 4 ore 30 minute si iei pauza de 30 de minute.
Ex : conduci o ora, faci pauza 15 min, mai conduci 3 ore jumate, faci pauza 30 de minute. Pauza poate fi mai mare de 45 de minute la fiecare 4 ore jumate, dar in niciun caz mai mica (amenda e imensa, in raport cu minutele conduse ilegal). Daca iei o pauza de o ora, asta nu iti da dreptul de a lua urmatoarea pauza mai scurta. Ai luata pauza mai lunga pentru ca ai vrut, nu te intreaba politistul sau ISCTR-ul de ce ai stat.

Acum, repaos zilnic: Cel normal e de 11 ore de repaos neintrerupt, sau de 12 ore divizat in o pauza de 3 ore si una de 9 ore.
Timpul de repaos zillnic redus este de 9 ore (continuu). Poti lua maxim 3 pauze de repaos zilnic redus intre doua perioade de repaos saptamanal (intr-o saptamana), iar timpul asta nu trebuie compensat pe urma.
24 de ore - o zi - de luni la ora zero pana marti la ora zero, intelegi. Sau de la oricare ora, nu neaparat zero.
Sofer 2 - echipaj - repaos zilnic de cel putin 9 ore dupa o perioada de miscare (nu neaparat de condus, intelegi, poate sunt 3 soferi). Deci conduci, conduce altul, iti iei pauza normala, dar dupa 30 de ore de miscare, mai iei 9 ore pauza (cred, nu am condus in echipaj vreodata sad )
Repaos saptamanal- 45 de ore consecutiv, sau redus la minim 24 de ore. In doua saptamani trebuie luate doua pauze de 45 sau una de 24 minim si una de 45. In acest caz, compensezi pana la sfarsitul celei de-a treia saptamani restul pauzei (de la 24 la 45).