| Sandy25 a întrebat:

Salut prieteni.
Am o mare nedumerire.
Am un Citroen Berlingo 1, 9d din 2004. Ma intereseaza ce rol are tablou de sigurante ( este cel situat in partea stanga a bordului sub volan )
Este o cutie neagra din plastic cu ceva sigurante si am inteles ca are si relee.
Are influenta asupre compresorului de AC?
Are influenta asupra sondei de la pompa de injectie ( cea care da drumu la motorina )
De la acest tablou pleaca toate comenzile la calculator pentru pornire motor, pornire AC e.t.c?
Multumesc.
Cu respect

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Cam astea ar fi, pe scurt:
=====================
Fuses | Amperes | allocation
F______A

1 15 Rear wiper
2 - not used
3 5 airbag
4 10 Air conditioning, diagnostic socket, mirror control, headlamp beam
5 30 Electric windows
6 30 Locks
7 5 Rear courtesy lamp, front map reading lamp, roof console
8 20 Audio equipment, screen, tyre under-inflation detection, alarm and siren
9 30 Front and rear 12V socket
10 15 Central column
11 15 Low current ignition switch
12 15 Rain and sunshine sensor, airbag
13 5 Instrument panel
14 15 Parking sensors, digital air conditioning controls, hands-free phone kit
15 30 Locks
16 - not used
17 40 Rear screen/mirrors demist/defrost
========
Din câte văd, doar aerul condiționat are siguranțe aici, din câte ai întrebat. Calculatorul și pompa se alimentează probabil din siguranțele de sub capota motorului.

| Sandy25 explică (pentru mihai69):

Pe unde gasesc o schema a acestui tablou de sigurante? Are si relee incorporate si ma intereseaza sa vad fiecare ce funtie are.
Cu stima.

| mihai69 a răspuns (pentru Sandy25):

Cauți manualul de utilizator al mașinii pe internet.
Cel mai simplu pe forumurile dedicate, de exemplu http://clubcitroen.ro/......wforum.php
Sau la fabricant: http://service.citroen.com/ddb/
Ori aici: http://www.manualslib.com/manual/778841/Citroen-Berlingo.html
Din păcate, eu unul nu am reușit (încă) să dau peste partea unde sunt descrise releele. Probabil că astea sunt prevăzute să fie schimbate doar în service, nu și de către utilizatori.

3 răspunsuri:
| Kenzo1234 a răspuns:

Da, prin toate sigurantele alea trec toate comenzile masinii....in sensul ca daca... sa zicem ca pui un bec care nu suporta masina atunci nu se arde instalatia sau strica altceva ci se rupe lita de la siguranta pentru faruri.(care se poate inlocui usor)