| anonim_4396 a întrebat:

Recent mi-am achiziționat o bicicletă cu frâne pe disc mecanice şi i-am stricat etriedul şi aş vrea să-i cumpăr altul. Etriedul trebuie să fie de aceiaşi mm sau nu contează?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Tot aia e. Daca cumperi altul tot va trebui sa desfaci acel surub. Mergi si cu bicicleta la magazin. Ar trebui sa aiba acolo un mecanic care sa iti schimbe etrierul.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se numeste etrier. Mergi cu etrierul defect la magazin si ti-l vor schimba.

| xerolm13 a răspuns (pentru darrio2007):

I-am stricat forma unui șurub si nu.l mai pot desface, de aceea vreau sa-i cumpăr altul.

| xerolm13 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu va trebui. Am disc de 140mm si am gasit numai etriede de cel putin 160mm si nu stiu daca se potriveste.

| darrio2007 a răspuns (pentru xerolm13):

Ok.

| darrio2007 a răspuns (pentru xerolm13):

Tot aia e. Daca cumperi altul tot va trebui sa desfaci acel surub. Mergi si cu bicicleta la magazin. Ar trebui sa aiba acolo un mecanic care sa iti schimbe etrierul.

| cristi202 a răspuns:

Daca te referi la sistemul de prindere, e cam ca la frinele V-brake, ar fi unic petru toate frinele pe disc, desi s-ar putea sa apara si ceva nou care sa nu fie compatibil, deci cel mai indicat ar fi sa demontezi etrierul, si sa mergi cu el la un magazin de specialitate, si acolo baietii ce vind vor stii sa te indrume ce sa iei.

| xerolm13 a răspuns (pentru cristi202):

In decathlon mi-l pot face?

| cristi202 a răspuns:

Cred ca articolul asta te va ajuta mai mult decat am putut face eu:
http://www.freerider.ro/......89646.html

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un strungar. Ti-l va face pe loc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Bie ca n-ai scris "etriiedul" te trimiteam la "etricapra".