| maddog95 a întrebat:

Salut,recent mi-am cumparat prima masina si are cauciucuri de iarna inca,si as vrea sa cumpar cauciucurile de vara si jenti,la ce trebuie sa ma uit? adica in manualul masinii scrie ca, cauciucurile trebuie sa fie 225/65 r15 parca dar nu stiu jentile,la ce trebuie sa ma uit la ele,sunt pe marca, sau pe ce? Precizez e vorba de un volvo v50 din 2006

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Datele cauciucurilor din manualul masinii corespund cu janta. Daca vrei sa te informezi in amanunt vezi pe cauciuc ce pune. Tot asa apare niste numere de ex. 224/40 R12. Odata ce masina e dusa la schimb de anvelope nu e necesar sa tii minte marimea pentru ca vede omul care le schimba si le pune pe cele corecte, pentru binele tau trebuie sa stii asta: http://www.cauciucuridirect.ro/Reifenbezeichnung.html Alege Bridgestone sau Dunlop, Pirelli alea merg cel mai bine in general.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa ai in vedere diametrul (in cazul de fata 15"), distanta la prezoane (cea de forma 4x100, 4x110, 5x108...) si latimea (scrisa in genul: 5.5J, 6J, 7.5J...). La cauciucuri, 225 reprezinta latimea, este exprimata in cm si trebuie sa fie compatibila cu J-ul jantei. Spre exemplu, la 5.5J intra cauciuc de la 165 pana pe la 185-195. Valoarea de dupa latime, in cazul tau 65, reprezinta inaltimea calculata in raport cu latimea, si nu prea conteaza la achizitionarea jantelor. Ultima valoare scrisa pe cauciuc, in cazul tau R15, reprezinta diametrul jantei exprimat in inch atat pe janta cat si pe cauciuc. Nu inteleg de ce ai dat funda acelui raspuns, e cel mai vag, desi nu e treaba mea, nu cred ca te-a ajutat cu nimic tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masura jantei este imprimanta chiar pe janta.
Ceva de genul:
6. 5X16H2 ET/IS 45, 5X108
Trebuie sa le cumperi identice.
Daca la ET/IS ai alte valori poate sa atinga de etrier si sa nu incapa.

| maddog95 explică:

205/55 scuze