| anonim_4396 a întrebat:

Am o nedumerire legata de anvelope. Este vorba despre un vw lupo. In cartea de identitate, la dimensiunea anvelopelor scrie:
Fata 185/55R14 79H
sau 195/45R15 78H
Mijloc-spate 185/55R14 79H
sau 195/45R15 78H
Intrebarea mea este ce fel de cauciucuri trebuie sa cumpar? 185/55R14 sau 195/45R15? Si ce inseamna "fata" si mijloc-spate.
Ce parere aveti despre cauciucurile all season? Precizez ca folosesc masina doar in oras (circul putin). Ar fi cazul sa pun cauciucuri diferite iarna si vara sau as putea pune all season? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti pune oricare dimensiune de acolo, cu conditia sa fie set.
Pentru sezonul rece, sunt mult mai recomandate cauciucurile mai subtiri, deci 185/55/R14.
Nu recomand cauciucuri all season, sunt proaste si iarna, si vara. Se mananca repede vara, acvaplaneaza in prima balta, fac galagie la viteza mare, masina vibreaza cu ele. Iarna nu se descurca prea grozav, conteaza din ce material sunt facute.
Recomand mai bine un set de cauciucuri de vara la mana a doua, de la o firma ceva bunicica (Kormoran, Pirelli, Michelin, vezi tu ce gasesti), iar pe timp de iarna, un set de cauciucuri de iarna din supermarket, de exemplu Debica Frigo. Un set de cauciucuri de iarna 'de la mama lui', din cauciuc moale cu amprenta adanca, te poate face sa nu simti ca e iarna.
La cauciucurile de iarna alege dimensiunea mai ingusta, cu 185 in fata, iar la cele de vara, cele mai late, de 195, mai ales ca si jantele sunt mai mari, de R15, si iti vor oferi o stabilitate mai buna.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai de ales, poti pune oricare din marimile
185/55R14 79H sau 195/45R15 78H doar sa fie toate 4 la fel.

Si serios nu stii ce inseamna fata si spate?

Cauciucurile all season nu sunt bune de nimic. Nu au performante nici vara nici iarna. Eu nu le as folosi deloc.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Unele sunt pe 14 inch altele pe 15.
Le pui pe cele care se potrivesc pe jantele tale, ca sa nu fii nevoit sa cumperi alte 5 jante.

| Nexxon a răspuns:

În Cartea de Identitate a Vehiculului sunt trecut dimensiunile omologate de RAR.

Este un standard faptul că scrie separat pentru axa de față și axa de spate, deoarece la unele mașini mai noi se pun anvelope de dimensiuni diferite pe față și pe spate.

Recomandarea specialiștilor este să folosești anvelope mai înguste pentru iarnă, adică cele 185/55R14, deoarece cu cât sunt mai înguste anvelopele cu atât ele pot să "taie" mai uşor zăpada.

Totuși trebuie să ai în vedere și dimensiunile anvelopelor curente, dacă acum ai anvelope pe R15 pe mașină acum, cele de 185/55R14 nu se vor potrivi pe jantă. Va trebui să iei un set nou de jenți sau va trebui să alegi dimensiunile 195/45R15.

Anvelopele all season se comportă cel mai bune între +20 grade Celsius și -15 grade Celsius, astfel sunt recomandate mai mult pentru țările unde nu variază foarte mult temperaturile vara și iarna. Pentru clima României, unde temperaturile urcă și peste 30 grade și coboară chiar și sub -20 grade recomandarea specialiștilor este folosirea de anvelope dedicate pentru fiecare sezon.

În perioada aceasta sunt promoții bune, de exemplu în magazinul online de anvelope Nexxon www.nexxon.ro la 4 anvelope de iarnă din anumite mărci primești cadou și un card de carburant MOL.