| SkenWell a întrebat:

Salut,revin iar cu intrebari despre masini deoarece a mea a ajuns dauna totala...
Ce pareri aveti despre VW Passat B6 2.0 Tdi 140cp 4Motion sau Golf 5 1.9 105cp, Peugeot 308 1. 6HDi 90cp, Opel Astra J 1. 7CDTi 125cp? Am ales doar motorizari pe motorina deoarece prima masina a fost tot pe motorina si a fost ok, iar benzina imi e sa nu consume ulei, chiar daca circul 70% oras si 30% afara.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O masina daca e sa consume ulei semnificativ inseamna ca are probleme si nu a fost intretinuta corect indiferent ca e benzina sau diesel. Asa ca cea mai buna alegere din lista ta e masina aia mai bine intretinuta

| dinaprilie a răspuns:

Alege 4x4. orice.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In primul rand, daca e pe benzina nu inseaman ca si consuma ulei. Is ceva exceptii ( cam toata gama VAG pe benzina) dar de exemplu Renault, Ford si cele japoneze fac motoare bune ce nu consuma ulei in general.
Passat B6 de 140cp are probleme la motor in varianta de euro 4. deci nu as recomanda. Golf 5 1.9 TDI si 1.6 HDI de 90cp nu au DPF deci is mai SAFE dupa mine ( la golf 5 sa fie 1.9 BXE nu BLS... BLS are DPF). Opel astra J din ce stiu e o masina slaba si motorul 1.7 in varianta de 125cp e chinuit. Eventual adauga si un Hyundai i30 1.6 CRDI sau Megane 3 1.5 DCI ce sunt fiabile. Oricum, Passat l-as scoate de pe lista.