| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut. Sa presupunem ca suntem pe DN1 in treapta 4 cu 70km/h. In 200m urmeaza sa intram pe o strada la dreapta, un viraj la 90 grade. Cum procedati voi pentru a ajunge la treapta de viteza, viteza optima? Am auzit ca unii scot la liber, iar altii calca frana, retrogradeaza in 3 si tot asa.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In treapta a 4 a nu se merge cu 70 km/h. Sper ca nu ai permis.

| sierra1 a răspuns:

"Am auzit ca unii scot la liber"

și frânează in draci apoi schimbă plăcuțele, lunar

| Sofer a răspuns:

Calc frână și când ma apropii dau semnal și când am ajuns pe la 40 kmh calc ambreiaj și frână apoi ajung pe la o turație de 1200 aproximativ și bag a 2 și fac virajul.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru250201 a răspuns:

Franez, semnalizez, si retrogradez a 2 a

| Reigobel a răspuns:

Folosesti frana de motor

| St3fan2022 a răspuns:

Semnalizez,franez in asa fel sa am cam 20-30 inainte de curba si doar atunci schimb in a 2-a si fac curba.
Nu este nevoie sa retrogradezi si in niciun caz sa pui pe liber.