| eusebiuebi a întrebat:

Saptamana aceasta am achizitionat un subwoofer Magnat Charger 230 ( are 800 rms ) si un amplificator magnat tribal x one ( are la 4 ohm - 350w, la 2 ohm - 500w si la 1 ohm-700w toti rms). Problema se pune cum sa le leg. Statia are 2 canale. Subwooferul ( de fapt 2 difuzoare ) 2 iesiri. Din ce am gasit sunt de 4 ohm, dar n nu stiu daca dvs sau svc. Ideea e ca ar fi mai bine pe 2 ohm pentru ca ar fi mai multi watti. La sub pentru a le face 2 ohm trebuie legati in paralel din cate stiu. Eu nu stiu cati ohm scoate statia mea pe fiecare canal si daca sa fac punte sau sa leg un dif la un canal si celalalt la celalalt. Sper ca intelegeti ce am scris. Mersi

1 răspuns:
| ombladon a răspuns:

In primul rand statia nu scoate ohmi, ci este stabila la impedante de 1 ohm, daca subwooferele au fiecare 4 ohmi, si statia scoate pe fiecare canal 350W/4 ohmi, atunci legi cate un subwoofer pe un canal, asa este cel mai bine, sau ai mai putea sa le legi in paralel si asa o sa ai 1x500W/2 ohmi...