| mtw123 a întrebat:

Salut.
Se poate dezumfla roata daca este fara capacelul acela mic de aer?

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Capacelul ala protejeaza in teorie doar de praf. Valva din interior tine aerul.
Daca valva scapa, se va dezumfla roata indiferent daca ai capacul pe ea sau nu, poate putin mai lent in cazul in care este capacul pus.
Oricum, nu e recomandat sa mergi fara capacel, pentru ca valva va intra in contact cu apa si praful, care vor afecta garniturile, si va incepe sa scape. Daca intra apa acolo si ingheata, valva ramane blocata si scapa.

| Frank51 a răspuns:

În mod normal nu.

| Sofer a răspuns:

Nu se dezumfla pentru ca acel căpăcel are rolul sa protejeze sa nu intre praf sau murdărie acolo.

| Holiday a răspuns:

Capacelul nu e menit sa etanseze, ci doar sa protejeze de praf, noroi, etc. Deci nu se dezumfla fara el.

| Lukasssz a răspuns:

Da

| DaniTDCI a răspuns:

Pe viitor da, pentru ca la urmatoarea umflare a rotii, pot ramane impuritati in valva iar aceasta sa nu mai inchida complet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| TheStrategist a răspuns:

În mod normal nu, dar nu e imposibil.

| Sky7 a răspuns:

Capacelul ala are rolul sa nu se murdareasca ventilul de noroi. el nu are putere sa mentina presiunea din roti.

| AlexPPS a răspuns:

Daca nu ai ventilul bun, da.
Incearca sa dai cu putina apa si sapun (sau saliva) in valva si vezi daca face bule. Daca nu, altundeva e problema