| claudyuRS50 a întrebat:

stie careva ce acte sunt necesare pentru inscrierea unui moped la primarie. tin sa mentionez ca vreau sa l inscriu pe sat nu pe oras. multumesc

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Site-ul oferit de Ioandelasal, deşi foarte bun, e valabil pentru înmatricularea mopedelor în oraşe, mai precis în sectorul 1 Bucureşti, deşi tu ai specificat că vrei să-l înmatriculezi la sat...
Pentru provincie, ca să nu zic chiar sat, e mult mai simplu şi costă 90 de roni. Îţi trebuie:

- talonul original al mopedului (italian, nemţesc, etc) de unde vine acesta, (dacă nu-l ai, atunci contract de vânzare-cumpărare de unde l-ai luat)
- verificarea tehnică (la orice atelier autorizat RAR, care de fapt este omologare, adică se uită dacă seriile de motor şi şasiu corespund cu ce scrie pe talon/contract de vânzare-cumpărare = 50 de roni)
- chitanţa de la primărie unde plăteşti 40 de roni contravaloarea numărului de înmatriculare (tabla propriuzisă cu numărul)
- copie de pe buletin

Mergi la poliţia comunitară de care aparţine localitatea unde vrei să-l înscrii şi, cu toate actele în regulă, durează cam 15 minute...
Baftă!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.politialocalasector1.ro/......eri-mopede ai actele necesare.