| Denila123 a întrebat:

Salut, sunt interesat de 4 cauciucuri 215 65 r16 al sezon.
Un link, o recomandare, ce producator ar fi mai bun si cati ani poate sa reziste un cauciuc?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Orice producător. Rezistă în medie 10 ani, dacă nu se întâmplă ceva neprevazut. Dacă e vorba de o mașină veche îți recomand să iei second, la 300 de lei cred că le iei pe toate 4 cu uzură 50%.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Daca e o masina veche inseamna ca trebuie sa mearga cu cauciucuri praf sa fie un pericol pe sosea?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

50% nu înseamnă praf, în mintea mea când aud praf mă gândesc la un 95%. Mă refeream să nu investească mult în ea, chiar nu te-ai prins sau faci doar conversație?

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

La 95 % esti in primul sant pe ceva ploaie. Poate sa fie si masina de 40 ani. Cauciucul e singura chestie care te tine pe sosea, nu cred ca e cazul sa faci economie acolo

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

De acord.

Însă, cauciucurile vechi de maxim 5 ani, uzate simetric și normal, sunt foarte bune încă 3-4 ani, diferență mica când vorbim de aderență șamd.

Nici eu nu recomand folosirea cauciucurilor foarte uzate, cu galme, care lasă aer, uzate nesimetric, fără măcar 5mm de carne.

| Denila123 explică (pentru suntserios):

Am loat si ieftine
nau tinut decat un an
am inteles ca pireli
michelin
sunt rezistente

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

@frank51 aici se vede cat de priceput esti recomanzi niste anvelope second hand all season pe jumatate uzate, bun sfat amice!
Nici de noi anvelopele all season nu-s stralucite pe niciun anotimp dapai sa le iei second hand...
Dar tu te pricepi de minune, da-i inainte cu sfaturi nasoale!

| sierra1 a răspuns:

Preț beton, calitate pe măsură:

https://www.anveloshop.ro/......-98h-78697

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Recomand marca Laufenn. Firma asta produce anvelope în Europa, pentru Hancook.
Nu am link pentru mărimea care îți trebuie, dar prețul nu ar trebui să depășească 350 lei bucata. Poți face comandă la orice service mai răsărit.
Eu folosesc marca asta și sunt mulțumit.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Corectare: Hankook.

| Denila123 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Pai am acasa 2 laufen si sunt moi rau
sa fie oare ca sunt decat pentru iarna
vara se inmoie

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Denila123):

Dacă sunt de iarnă este normal să se înmoaie vara. Cele de iarnă sunt mai moi din fabricație.

| Denila123 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Trebuie sa fie al sezon sa nu mai fie moi