| Bucur_Emil_1997 a întrebat:

Am 16.000 de euro si vreau o masina noua ce imi recomandati intre Renault Fluence si Skoda Rapid?

Răspuns Câştigător
| Greece2000 a răspuns:

Salut Emil, cea mai buna alegere Skoda Rapid nu se compara Renault Fluence cu o Skoda. Deci clar Skoda nu te gandi la alte masini precum : Renault si alte tipuri cele mai cautate astea sunt : Skoda, Volkswagen, Audi la ora actuala. Bafta Emil

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In aia 16.000 poti lua o Octavia care e o clasa peste ambele

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Renault Fluence, clar. Skoda Rapid e un Logan mai scump fiindca e sub sigla Skoda (in rest masinile sunt identice).

| Greece2000 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Domnu DarkSpore cum poti sa spui tu ca Skoda Rapid e un Logan mai scump? cum sa zici chestia asta trebuie sa fi prea dus sa zici asta? in primul si in primul rand aberezi foarte mult, in al doilea rand mai documenteaza-te despre masini ca esti blana, cauta pe wikipedia si o sa vezi Skoda este fratele identic al lui Volkswagen este copie dupa Volkswagen sa stii si tu domnule inteligent nu are legatura cu ce aberezi tu acolo.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Greece2000):

Daca tu ai impresia ca poti compara Skoda Rapid cu o Jetta inseamna ca ai mancat ceva stricat de dimineata. Ai mers macar vreodata cu o Skoda Rapid sau vorbesti ca sa nu adormi? Este o masina Low-Cost cu acte in regula care nu se diferentiaza cu absolut nimic de noul Logan 2.

| Greece2000 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Bai inteligentule deci chiar nu vrei sa intelegi de loc, chiar ai probleme cu dovleacu tu nu intelegi ca Skoda este subsidiar al lui volkswagen ce nu intelegi? tu imi vorbesti mie de masini? cand tu ii pui omului astuia ca Skoda este un Logan mai scump fiindca e sub sigla Skoda? ba tu stii ce vorbesti ai macar habar sau te trezesti si tu ca musca in ciorba. Asta e o faza de neuitat "Skoda este un logan mai scump fiindca e sub sigla Skoda".

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Greece2000):

''tu nu intelegi ca Skoda este subsidiar al lui volkswagen''
Asa si? Ce treaba are asta cu ce-si propune sa faca Skoda prin modelu Rapid? (respectiv o masina low-cost cu materiale ieftine si proaste ca ieftin si bun nu exista)
Imi demonstrezi inca o data ca vorbesti ca sa nu dormi. Remarc ca discutia este sterila asa ca eu o sa ma retrag si o sa te las pe tine cu mentalitatea ta de mecanic de cartier din anii 90 sa vorbesti singur.

| suntserios a răspuns (pentru Greece2000):

DarkSpore are mare dreptate. Rapidul e un Polo low cost, materiale mai ieftine, rabaturi de la calitate, finisaje mai slabe samd tocmai pentru a se bate in aceesi clasa cu Loganul.

Nu poti compara Rapidul cu niciun model vw, diferenta de calitate e considerabila. Daca fac parte din acelasi grup inseamna ca impart designul, linia de productie, anumite motorizari si piese, nu inseamna ca e calitate identica

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

P.S: Singurele modele de Skoda care au caracteristi de vw sunt Octavia si Superb. Restu au caracteristici de carute.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

La banii aia nici n-as sta pe ganduri.
BMW clar.

| Florian20405 a răspuns:

Salut,daca vrei fiabilitate, comfort si putere alege skoda, cam tot aia e cu vw seat si audi.
Daca vrei ceva spatiu la interior, pasagerii din spate, adica 5 passageri in toata masina sa stea relaxati, alege Fluence, e cu cativa cm mai lat, insa nu se cunoaste f mult, si in skoda pot sta 5 persoane zic eu fara probleme plus ca ai un portbagaj cu o deschidere mare.
Bafta, alege 1.6 tdi daca vrei consum mic si putere ok.
Sa nu-l asculti pe DarkSpore, ala e un copil care nu stie ce vorbeste.
Cum sa compari Rapid cu Logan? laughing) bine le compari dar nu se compara intr-un sens cred ca iti dai seama, skoda e net superioara reanault la fiabilitate si la mai multe chestii, d-pai la dacia? laughing

| suntserios a răspuns (pentru Florian20405):

Si tu esti cu aceeasi metalitate, crezi ca Dacia e un jaf de masina si orice produce Skoda e o bijuterie, Rapidul e low costul din gama Skoda, e facuta cu acelasi rabat de calitate si piese low cost tocmai pentru a concura cu Loganul, care spre deosebire de Skoda imbunatateste masinile din gama, nu le strica pentru a concura cu altii

| critikl a răspuns:

O bicicletă că ai 16 ani.

| Bucur_Emil_1997 explică (pentru critikl):

Pai si ce am zis ca o iau pentru mine? .......am pus intrebarea pentru ca tata vrea o masina noua iar pe forum-urile specializate nu sunt raspunsuri clare happy