| TsonPing a întrebat:

Am jante 6JX15 H2 ET47 si nu gasesc nicaieri distanța dintre prezoane, 5x100 sau 5x112 nu stiu daca conteaza asa mult, la fel cand caut jante 6Jx15 et47 nu gasesc foarte multe, cum ar trebui sa caut? Sa gasesc niste jante de aliaj pentru inscripțiile de mai sus?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Din contra, conteaza foarte mult distanta dintre prezoane, si daca e o diferenta de 2, nu o sa ti-se potriveasca.

Din ce vad in alta intrebare faci referire la Golf V, eh, distanta dintre prezoane la Golf V e de 5x112.

Cat despre cautatul jantelor.

Sa-ti explix, sa intelegi, sa nu cumperi jante aiurea:

PCD sau LK, este distanta dintre prezone
J-ul reprezinta latimea jantei
ET-ul e cat sta janta spre interior sau spre exterior.

Astfel ET-ul avand un numar mai mic, janta fa fi spre exteriorul masini, avand un numar mai mare, janta va fi spre interiorul masinii.

Alte aspecte de precizat:
Cel mai adesea cand creste J-ul, se modifica si ET-ul. (Asta se observa in special la jantele in doua dimensiuni).
Creste latimea jantei, automat se schimba si ET-ul.
Scade daca janta e mai lata spre exterior, creste daca janta e mai lata spre interior.
Exceptia(cand ET-ul ramane acelasi) este atunci cand diferenta de latime e impartia egal, interior/exterior.

Asadar, daca e sa ma iau dupa dimensiunile tale, daca vei avea o janta de 7J, ET-ul va fi 42, daca vei avea o janta de 8J, ET-ul va fi de 37.

Acum e de precizat ca masinile au niste limite la ET.
La un ET prea mic, janta va lovii in aripa, la un ET prea mare, janta va lovii fie de brate, fie de etrier/etc.
Si desigur, daca nu corespune raportul ET/J cu masina ta, din nou exista posibilitatea ca janta sa loveasca.

O alta dimensiune importanta e diametrul butucului.
Daca jantele sunt pentru butuc mai mare, vei folosii inele adaptoare.
Daca Jantele sunt pentru butuc mai mic, vei fi nevoit sa folosesti distantiere, in acest caz se va modifica si ET-ul total, asta insemnand ca va scadea.
In cazul tau, asta nu reprezinta o problema, in cel mai rau caz vei folosii niste inele de ghidaj si asa vei rezolva aceasta problema.

Cam asta ar fi de spus despre alegerea jantelor.

Deci in cazul tau poti folosi orice jante care sa aiba et-ul mai mic de 47, si undeva peste 35 din cate stiu eu, asa nu vei avea probleme.
Cat despre J, cel mai adesea la 15" vei gasi cu 6j, si de la 16" sau chiar 17" cu 7J" cam aceste dimensiuni iti trebuie tie.

Sper ca te-am ajutat, si mai mult, ca m-am facut inteles.

Numai bine!

| TsonPing explică (pentru OldSoul):

Salut, da este vorba despre un Golf 5, tot ce am scris pe jantele de tabla de acum este asa: 6jx15 h2 et47 III supra 04 si 11 supra 03.
Deci eu trebuie sa caut sa fie de 15" zoll cu 6j sau cu et 47? Sau doar 15" cu et de 47? Sa sa fie doar 15" cu J si Et intre 35 si 47?

| OldSoul a răspuns (pentru TsonPing):

Deci daca vrei sa pui tot pe 15" trebuie sa cauti jante cu 6J si sa fii atent ca ET-ul sa nu fie mai mare de 47.

| TsonPing explică (pentru OldSoul):

Pai sunt confuz, am in talon 195/65/R15 doar atât si doar daca aveam si r16 pot pune si jante de 16"? Sau? Sunt nou de domeniul asta si e prima mașina, nu prea stiu. Stiu ca intrebarile mele sunt cam(...)

| OldSoul a răspuns (pentru TsonPing):

Uita-te in cartea masinii, vezi daca ai acolo alte dimensiuni.
Daca nu ai alte dimensiuni trebuie sa pui doar 195/65/R15.
Sau sa faci cateva drumuri, printre care si la RAR sa-ti adauge si alte dimensiuni.

| TsonPing explică (pentru OldSoul):

Multumesc frumos si scuze de deranj!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauti pe olx.ro jante. Scrii in primul rand distanta la prezoane, apoi diametrul. Cam asta pune toata lumea in titlu.
Conteaza mult, iti trebuie distanta exacta dintre prezoane.
O vei afla citind de pe jantele masinii. Toate au in zona prezoanelor, scrise toate dimensiunile.