| Andrei095gmr a întrebat:

Am nevoie urgent de un raspuns!
Am un cityflex first bike si cand am venit aseara acasa era tarziu, s-a oprit si dupa l-am pornit si am plecat in drum spre casa, problema e ca, un furtun mic, de la carburator ..nu stiu cum sa explic, e prins doar intr-un loc si acum atarna si habar nu am unde ar trebuie sa-l pun, acum moped-ul imi face ceva figuri la pornire.
Astept un raspuns bun si cat mai rapid!

6 răspunsuri:
| Strepix a răspuns:

Ala e furtunul cu care cureti carburatorul, n-are nicio legatura.
Ai ulei?
Ce benzina folosesti, daca e de aia de la rusi, arunc-o si pune una de la peco de 99.

Poate trebuie reglat carburatorul putin, cheama pe cineva care se pricepe ca nu dureaza mai mult de 1 minut.
Sau, scoate-i bujia, da-i vreo 10 pedale, pune inapoi bujia dar fara contact si mai dai vreo 5 pedale, apoi pune contactul si sunt convins ca trebuie sa porneasca mai rapid.

| Andrei095gmr explică (pentru Strepix):

Asta e fix furtunul de sub carburator,nu stiu cum sa.ti explic, e primul de jos, e singurul furtun de acolo.
Dar, daca e cum zici tu, inainte nu l.am vazut sa fie asa
Eu in general cumpar benzina ori de la benzinarie, ori din sat de la mine si o amestec cu ulei.

| Andrei095gmr explică (pentru Strepix):

Si mai uitat mai bine si e si unul de deasupra care e tot asa

| Strepix a răspuns (pentru Andrei095gmr):

Fa o poza si pune-o pe imgur

| Andrei095gmr explică (pentru Strepix):

Am pornit-o si am verificat acele 2 furtunuri, dar nu curge benzina sau altceva...

| Andrei095gmr explică (pentru Strepix):

Acum incepe sa curga benzina din ea, e doar benzina pe jos, nu multa, dar oricum