| ioonutz a întrebat:

Am o dacia logan din 2005 motor 1.4 benzina si de cateva zile nu porneste (porneste la mai multe chei, nu o ia nici din prima nici a doua) care ar putea fi problema? Masina porneste dar mai greu

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de spus, mecanicii batrani spuneau ca ori nu scanteieste, ori nu benzineste. Dupa zgomotul motorului o ureche experimentata iti poate spune daca este problema de alimentare sau problema de aprindere, insa mai departe numai un tester iti poate localiza exact componenta defecta.
Consumabilele sunt schimbate la timp (filtru aer, filtru benzina, bujii)? Bateria invarte bine? Cand pui contactul, se aude pompa de benzina in rezervor? Dupa pornire motorul merge rotund si acceleratia este normala?

| theeminemshow a răspuns:

Problema cred ca vine de la motor, fiind pe benzina e mai predispus problemelor. Dupa parerea mea ar trebui sa achizitionezi alta masina.

Răspuns utilizator avertizat
| alexhdd a răspuns:

Incearca la senzoru de pe volanta, desfa-l curata-l si verifica daca porneste, daca da atunci de preferat sa il schimbi.