| Alinut456 a întrebat:

Bună seara. Am o problema cu o Dacia Logan 1.4 benzina gpl, 8 Valve... Totul a plecat de la un pornit mai greu la rece si pe gaz. Acum pe gaz se oprește si motorul in mers. Dacă o turez nu se oprește. Sunt momente care mașina pornește doar cu turație, dacă nu accelerez nu pornește. Pe benzina jn schimb nimic ciudat. Relantiul sub 800 ture care scade si pana la 200 si urca inapoi. In trecut pana sa o iau am inteles ca a mai avut ceva asemănător dar erau tachetii care nu i-am reglat de foarte mult timp. Nici bujiile schimbate de mult. Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Calculatorul pe gaz; filtrele de gaz înfundate etc.
Mergi la revizie, nu te juca "pe genunchi"!

| Alinut456 explică (pentru mihai69):

Am 3k km de la revizia gpl

| mihai69 a răspuns (pentru Alinut456):

Mie uneori îmi făcea figuri din cauza calității îndoielnice a gazului.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti fi multe. Clapeta aer, senzor RPM, senzor ax, probleme la instalatia de gaz, probleme bujii... Poate si reglajul tachetilor, desi nu cred ca pot avea efect atat de mare.
Un senzor de temperatura ar mai putea fi.
In concluzie, apeleaza la un mecanic. Roaga-l in prima faza sa iti verifice/inlocuiasca bujiile, si sa regleze tachetii. Dupa ce va lucra la masina, va vedea bujiile, apoi o va porni, eventual va face si o diagnoza, si iti poate da un diagnostic.
Altfel, daca nu lasi masina mai mult pentru constatare, nu poate ghici nimeni.

| andreiv671402 a răspuns:

Aceeași problemă o aveam și eu la un logan, pana nu se ridica apa la 2 linii îmi murea motorul dacă o scoteam din viteza. Vina era a tachetilor mecanici care trebuie reglați la o anumita perioada, eu cam la 40k km ii reglam