| gzackfn a întrebat:

am o intrebare deocamdata am 13 ani si la 16 as vrea sa dau de a1 si as vrea sa-mi iau o yamaha yzf r125 si as vrea sa fiu pregatiti imi poate spune cineva probele si ce trebuie sa invat stiu ca ii devreme dar as vrea sa fiu pregatit? multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Studiaza OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, Regulamentul de aplicare a acesteia si Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, toate cu modificarile si completarile ulterioare, le gasesti actualizate pe site-ul oficial al Directiei de permise, drpciv.ro. Dupa ce le-ai studiat poti face si chestionare, tot pe acest site.
Probele de examinare sunt proba teoretica si 2 probe practice, respectiv parcurgerea unui traseu in poligon si conducere prin oras.
Scoala de conducere o poti incepe la 15 ani si 9 luni.
Vezi ca pana vei ajunge sa sustii examinarea se mai poate schimba legislatia rutiera, dar in scoala vei face, mai intai, ore de legislatie.