| Drifterx500 a întrebat:

Am permis categoria B, se poate face scoala de soferi categoria D? Nu trebuie facute alte categorii pentru a ajunge la categoria D?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului rutier, citez:
" "Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;"

| mgtow a răspuns:

Poti sa faci D avand B. Din ce oras esti? Nu de alta dar soferii de autobuz castiga 4000 lei net in majoritatea oraselor din RO, e o meserie faina mai ales daca mergi la cravata si esti tanar, cat crezi ca poti castiga la tine?

| Drifterx500 explică (pentru mgtow):

Multumesc pentru raspuns, sunt tanar, am 25 ani.

| Sofer a răspuns:

Poți da liniștit, însă prețul o sa fie mai mare la școlarizare având doar B-ul, dar nu cu mult. Și eu vreau sa ma apuc de anul viitor.