| eddyeduard a întrebat:

am si eu o instalatie gpl stargas si cand turez motorul se tureaza pana la 2000 de turatii dupa trece pe benzina, am fost cu ea la service si scria pe calculator ca este senzorul de presiune dar i.am sters eroarea si iar a aparut, ma puteti ajuta cu un sfat, dau Funda

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In service-ul ala unde ai facut diagnoza, ai platit intrarea si te-ai descurcat singur?
In service-urile normale, la diagnoza e un mecanic cu ceva experienta practica, care stie ce vorbeste, si 'traduce' diagnoza in mecanica.
Erorile se sterg ca si cum te-ai sterge la fund, dar asta nu inseamna ca n-o sa te mai caci niciodata. Daca acel senzor da eroare inseamna ca e defect, ca de aia s-a inventat diagnoza computerizata, sa vezi ce e in motor fara sa-l desfaci, dar nu te poti astepta sa se comporte ca si dupa o reconditionare mecanica, daca i-ai bagat o mufa.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Schimba senzorul de presiune si cel de temperatura de pe reductor! Schimba-i filtrele cel din faza gazoasa (ce se afla inaintea injectoarelor ) si cel de faza lichida, electrovalva plaman! De aici tot necazul! Salut!