| BlackEdition a întrebat:

Am si eu o intrebare, am un passat din anul 2008 luat recent din Germania si marimea jantelor e de 15, eu as vrea sa imi pun alte jante de aluminiu de 17 inch, se poate face aceat lucru? Care sunt pasi care trebuie sa ii fac pentru ca totul sa fiu in ordine legala, omologare tot, va rog cei care stiu sa imi explice mai detaliat ce trebuie si cum sa fac.
Multumesc frumos si cel mai bun raspuns primestefunda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, daca in cartea de identitate a masinii sunt prevazute si cele de 17.
Daca nu sunt prevazute atunci, pentru a fi in legalitate, acestea trebuie omologate la o unitate RAR si trecute in cartea de identitate a masinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singura sansa de omologare este sa obtii o hartie de la producator cum ca marimea aia poate exista pe modelul respectiv, cu certificatul ala se face si omologarea rar.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Te uiti pe talon, daca are scris ca e ok sa fie puse, le pi si atat, tii acetele jantelor ( in orice eventualitate), daca nu, te eudi la RAR, le spui baietilor ce vrei si-ti fac alt talon si iti zic eu ce acte trebuie sa le dai pentru cererea ta.

| BlackEdition explică:

De unde as putea obtine acea hartie de la producator in Jud. Botosani?
Multumesc