| IonutMc2 a întrebat:

Salut, mi-am cumparat recent un set de jante pe 22 pentru q7 2011! Intrebarea este: îmi trebuie omologare? Trebuie sa scrie morțiș in talon dimensiunile de 22 ca sa nu am probleme cu politia? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie morțiș sa scrie mărimea în acte. De altfel are și un scop mărimea aia data de producător în funcționarea normala a masinii

| danandrei1 a răspuns:

Da, trebuie specificat in talon ca poti merge cu jante de 22. In cel mai rau caz, uita-te in interiorul capacului ce se deschide atunci cand vrei sa alimentezi- ala ce acopera busonul si acolo poti vedea toate dimensiunile acceptate. Mai apoi, nu stiu cum ti le poti trece in talon, cred ca doar la rar, eu asa am facut, dar masina era adusa cu numere de Germania si am fost obligat oricum sa fac rar ul