| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut TPU!
Am un Chevrolet aveo Sedan 1.2 2008 și am observat de când l-am luat că la ceasul in care este afișata viteza are un mic "tâmburuș" ce poate fii?
E de la pilotul automat?
Am auzit că cică ar fi ceva de la cutia de viteze.
Și mai are un martor în stânga langa turometru care se iluminează cu galben și scrie HOLD?
Ce înseamnă?
Are legătură cu acel "tâmburuș"?
Ce se întâmplă dacă îl apas?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Butonul ala reseteaza kilometrajul mic, sau "jurnalierul", cum vrei sa ii spui.
Nu e pilot automat.
HOLD cred ca se refera la timpul de asteptare de la momentul in care pui contactul, pana la pornirea motorului. Deci cand se stinge becul ala, poti porni motorul.

| Ionicaestecher123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu se aprinde când pun contactul eu zic că e altceva, sunt niste video pe YouTube cu mașina asta și cu acel HOLD.
Dar nu prea îmi dau eu seamă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru pilot automat ar trebui sa ai undeva butoane cu simbolul asta:
https://www.ebay.com/itm/403404853417
https://i.ebayimg.com/images/g/mssAAOSwLclg5~iR/s-l400.jpg