| Negrea_Mihai_1999 a întrebat:

Salut tpu..Am un ford focus 2014 diesel si cand bag piciorul si o turez mai mult pe la 3 mii incepe sa scoata putin fum negru...ii bag cateodata motorina simpla si câteodată motorina extra

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca scoate fum negru la primele 3 demaraje, nu e absolut nici o problema, e doar funinginea adunata pe evacuare, de la mersul batranesc.
Atunci cand scoate norisori de fum negru la fiecare accelerare mai hotarata, afuma asfaltul in locurile in care stai pe loc si o ambalezi, eventual se afuma si spatele masinii, atunci inseamna ca ai probleme cu injectia, mai exact "baga" prea multa motorina, din cauza injectoarelor blocate.

| HadesSs a răspuns:

Probabil o conduci sub turata, dieselul se schimba in 2500-3000 turatii, eu am 2.0 diesel iar cand ies la drum lung schimb si pe rosu, astfel se curata tot happy

| ClaudiuM1997 a răspuns:

E oarecum normal.Mai ales daca mergi subturat in mod normal si doar ocazional peste 3000. Diesel lasa o gramada de mizerii pe toba de esapament si aceasta se curata cand bagi picioru. Sfatul meu e sa conduci mai turat zi de zi ca asa ajuti mult un motor diesel happy. eu schimb mereu dupa 3000 de exemplu.