| NLs_Nelus_1994_DCAI a întrebat:

Salut, am un ford focus din 2008, 1.6 diesel, si acum 3, 4 luni in urma bagam motorina de la o persoana de acasa si nu de la peco, de mai bine de o luna masina incepe sa mearga in suturi cateodata, parca ar avea un gunoi ceva, dar nu se intampla mereu, alteori dupa ce merg mai mult imi scoate putin fum alb, in momentul acela daca apas frana, iese si mai mult fum alb, unii mi, au spus ca trebuie sa schimb filtrele, altul ca poate fii catalazitorul, eu nu stiu ce sa mai cred, nu stiu daca ar putea fi cauza motorinei pe care o puneam sau altceva, cine a mai trecut prin asta sau se pricepe cat de cat sa ma ajute si pe mine! Dau funda

3 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

De cand nu i-ai mai schimbat filtrul de motorina, dar cel de aer? Schimba-le apoi vezi daca tot la fel se comporta! N-ar fi rau sa-i faci o diagnoza intr-un service, dupa ce-i schimbi filtrele, parerea mea! Nu faci nicio o economie cumparand motorina la negru, banii economisiti nu-ti ajung nici macar de un injector nou (undeva la 150 de euro)! Renunta!

Răspuns utilizator avertizat