| Firtulescu_Andrei_1996 a întrebat:

Salut TPU
Am un generator Budget 2, 3kW pe benzina si am o mare problema cu el, nu vrea sa porneasca fara soc...adica daca ii dau aer nu porneste, daca nu ii dau aer adica tin socul tras porneste si se tureaza foarte mult si dupa ce il pornesc si ii dau aer moare motorul.
Bujia o afuma mereu si cam da rateuri pe evacuare.
cand l-am oprit ultima oara merge perfect iar acum cand l-am pornit nu mai merge bine.
De ce face asa si ce este de facut?
Multumesc, dau funda.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Un motor rece trebuie oricum pornit cu șocul tras. După pornire, revino foarte încet cu șocul spre poziția deschis, pe măsură ce se încălzește motorul. La grupurile generatoare, din câte știu, accelerația e reglată automat. Verifică eventual actuatorul și circuitul de comandă, dacă tot rămâne prea turat.