| catalincuandrei a întrebat:

Am un scuter mergea foarte bine.dar intr-o zi l-am pornit am mers cu el l-am oprit iar dupa o ora am incercat sa-l pornesc dar nu a mai pornit..imi tot scuipa bujia ..este pe scanteie..am incercat sa schimb bujia am schimbat-o a pornit dar doar 1minut dupa care sa optrit si scotea mult fum benzina nu trebuie amestecata se amesteca singura intr-o parte se baga benzina iar in alta uleiul motorul mergea excelent..ma-m gandit ca poate este inecat am scos bujia si am dat cateva pedale. dupa acea am pus-o la loc si parca vrea sa porneasca dar nu porneste! CE SA FAC AM NEVOIE URGENT DE AJUTOR! DAU FUNDA SI VOT! HELP!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Daca-i inecat, inseamna ca are multa benzina adunata in carter probabil, degeaba ii inchizi carburatorul, ca tot isi va trage benzina din carter. Intai verifica daca ajunge curent pentru scanteie la bujie. Daca da, atunci incearca sa il pornesti impins. Nu prea stiu cum functioneaza transmisia la scutere, s-ar putea ca ambreiajul centrifugal sa nu cupleze, insa s-ar putea sa si cupleze, depinde ce turatie poate sa-i dea demarorul. Eventual scoate-i bujia si da-i la demaror, ca sa scuipe afara toata benzina in plus. Eventual incearca sa-l impingi si asa, turatia mai mare pe care o va da demarorul cu bujia scoasa poate cupleaza ambreiajul centrifugal. Cauza problemei - poate ai lasat motorul la incalzit cu socul tras sau nu-ti inchide cuiul pontou calumea (plutitoare care agata) la carburator si de-asta s-a inundat carterul. Metoda cu impinsul e primul lucru pe care poti si e bine sa-l faci la un motor care nu porneste.