| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Am un Opel Astra J Sport Tourer 1.7 cdti 110 cp din 2014. As vrea sa ii mai adaug 20 cp. Parca e un pic cam lenesa si masina e destul de grea. Poate dauna motorului o astfel de schimbare? Multumesc!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti apela la un service normal, cu aparatura (si personal) bun la partea de diagnoza, care sa iti instaleze softul de fabrica de pe versiunea 125cp.
Daca nu, apelezi la un service de tuning, care are dezvoltat (sau iti face pe loc), un soft putin mai vioi, pentru motorul tau.

| GabrielGL a răspuns:

Orice schimbare va avea si efecte adverse cu 20cp nu ar trebui sa aiba prea mult de suferit, poate mai mult ulei va manca si alte lucruri marunte oricum va vorbi singura masina dupa update...

Răspuns utilizator avertizat
| tmhask a răspuns:

Un soft bine facut(asa-zisul Chip Tuning) nu dauneaza, ci mai mult, te ajuta mult. un stage 1 corect, scade consumul si iti si da niste putere(20 30 40cp, depinde de masina si motorizare). Depinde de unde esti, pentru partea de Vest recomand CarsX Garage, pentru Sud- Cosmin Paunel, pentru Nord-Est- CompleteChip la Iasi. sper ca ti-am fost de ajutor