| Alex_Alex_1996_8qQj a întrebat:

Ce ulei ar fi recomandat sa folosesc pentru un opel astra h 1.7 cdti pentru un sunet mai curat al motorului? Multumesc!

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Foloseste uleiul GM, e cel mai recomandat pentru tehnologia CDTI.

| Alex_Alex_1996_8qQj explică (pentru NoTurbinaNoGood):

5w40 sau 10w40?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alex_Alex_1996_8qQj):

5W30 sau 5W40, in functie de manualul masinii.

| xerxes1 a răspuns:

Uleiul Gm este destul de slabut. Opelul nu fabrica uleiuri.Au facut si ei contract cu cineva ca sa-l cumpere mai ieftin.
Adica ei recomanda uleiul cu eticheta GM clientilor si producatorul il da mai ieftin ca sa-si puna si GM ceva la pret.
Poti folosi 5W30 Liqui Moly daca vrei ceva intr-adevar bun.
Sau Divinol cea mai veche rafinarie din Germania.
https://www.automoly.ro/info/ghid-ulei-liqui-moly

| Alex_Alex_1996_8qQj explică (pentru xerxes1):

Eu am folosit castrol 5w10 si e putin cam zgomotos(in prezent 7000km). Crezi ca daca folosesc liqui moly 5w30 o sa se audă mai usor?

| Alex_Alex_1996_8qQj explică (pentru Alex_Alex_1996_8qQj):

5w40 sorry, nu 5w10

| xerxes1 a răspuns (pentru Alex_Alex_1996_8qQj):

Castrolul este uleiul cel mai contrafacut.
Chiar merita sa incerci, daca tot ai 7000

| Începătorul988 a răspuns:

Cel recomandat e producator. Astra H este o masina care este foarte galagioasa.

| Uvox a răspuns:

Orice ulei din clasa recomandată de producător.
Nu pune altceva ca riști ca in timp sa devina mult mai zgomotos.

| Heavenonearth a răspuns:

Folosește uleiul recomandat de producător și nu folosi alt ulei doar pentru a diminua sunetul produs de motor in loc să lubrifieze la parametrii optimi încât să se piardă din calitatea uleiului, implicit distrugerea motorului.