| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi cumpar o motocicleta mai puternica si m-am gandit la Honda CBR600 si Yamaha R6. Ce imi recomandati? Mentionez ca niciodata nu am mai condus o asa 'bestie' si viteza maxima cu care am rulat pe un motor a fost de 150km/h

6 răspunsuri:
| catalin94 a răspuns:

Incepator +motor puternic= moarte...insa daca vrei neaparat recomdat r6...pe A1 zbori cu el la 280 km\hwinking

| AlinMarian95 a răspuns:

Mersi pentru raspunsuri!

| AlinMarian95 a răspuns:

Am ales Yamaha R6. Si intr-adevar, chiar simt ca zbor cu el la 280 km h. Am instalat pe ea si un sistem de NOS. Este o adevarata bestie

| sei a răspuns:

NU recomand vitezanele in Romania! prind prea repede viteza si implicit franeaza mai greu. La ce soferi si la ce gropi sunt in Romania pe vitezana ai sanse foarte mari sa inchii ochii pe veci.

Daca vrei ceva ''mai puternic'' si esti incepator nu recomand mai mult de 70 de cai. In ce mai RAU caz posibil uite-te la Honda Hornet 600. 101 cai sunt mai multi decat suficient.
Vrei ceva de 600 cmc. ok dar nu vitezana happy naked. touring. enduro atat vitezana nu.

daca vrei vitezana ia-ti ceva 250 cmc

Sa nu credeti ca am ceva cu vitezanele
imi plac foarte mult. DAR tin mai mult la viata mea.

Daca ai ceva km pe 2 roti iti permiti sa iei o vitezana. Ceva km insemnand 20 000+.

sunt motociclist si iti zic din experienta. Cand mi-am inceput viata pe motor mi-am luat Yahama YZF R125, aveam 16 ani si 2 luni. Este mica dar e tot vitezana. Am vazut ce inseamna. in Romania nu ai ce face pe vitezana.

Inca un exemplu concret: vitezana este carenata si crash padurile care se pun pe vitezana sunt foarte slabe. DECI daca o sa cazi cu ea din lipsa de experienta sau pur si simplu cazi pe nisip sau ulei... reparatia o sa te coste foarte mult.
Pe enduro. nu te costa mare lucru reparatia pentru ca aia e facuta sa cazi cu ea. Pe naked. nu ai carene deci nu te costa mult- poti sa ii pui crash bar- care e mult mai rezistent.

Dar depinde si cum cazi!

| DjOmnipresent a răspuns:

Prima mea motocicleta a fost un cbr 600.Imi placea extrem de mult.Acum am trecut la yamaha r1. Daca vrei, ia-ti honda, nu se merita r6. Daca vrei neaparat yamaha, ia-ti r1, dar nu recomand daca esti la inceput.

| MARIBOSS123 a răspuns:

Ia-ti honda cbr600
A AVUT UNCHIUL MEU SI E FORTE BUNA.