| Victor_Gabriel_Stetco_1999 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un golf 5, aici aveti link https://m.olx.ro/oferta/vand-golf-5-IDbCc3Q.html. Golf 5 motor 2.0 diesel 140 cp. Principala intrebare este ce parere aveti de acel motor? Multi imi zic sa nu imi iau 2.0 si mai bine sa caut 1.9. Si a doua intrebate este daca merita la pretul ala sa o cumpar? Un unchi de al meu e prieten cu cel cate vinde masina. A zis ca este foarte intretinuta si ca nu are nici o problema. Totusi mie mi se pare mult 4600 euro pe o masina din 2005 cu 230000km.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Sunt o multime de motoare de 2. 0TDI care difera intre ele in functie de codul motor, in anunt nu scrie despre ce motor e vorba, deci o parere concreta nu putem sa-ti oferim chiar de am vrea.
Eu de exemplu de fata am cateva masini toate cu motor de 2. 0TDI, printre care si o epava de Golf 5 tot cu motor de 2. 0TDI cu doua axe.
Acum, ce pot sa zic in general despre aceste motoare, e ca trebuie obligatoriu verificata pompa de uleu, sa fii sigur ca nu sunt probleme la ea sa faci alte belele, si totodata trebuie sa te asiguri ca volanta este inca ok.
Daca nu verifici aceste doua aspecte, si ai ghinionul sa-ti pice una din ele, poti cauza defectiuni grave si foarte costisitoare.
Cam acestea sunt principalele probleme care pot aparea la aceste motoare, si respectiv injectoarele la modelul de 170CP, care fac figuri subit daca nu au fost inlocuite deja, respectiv filtrul de particule la modelele care au asa ceva.
In afara de asta nu prea exista alte probleme frecvente de care sa-ti faci griji.
Desigur, in general mersul acestor motoare e destul de dubios, au vibratii neregulate, si sunete ciudate, dar daca te acomodezi cu ele si inveti sa le ignori, nu ai probleme.

Cat despre pret, este putin cam deplasat, dar, daca masina este intr-o stare buna, iar kilometrajul este real, atunci da, merita banii, si poate chiar si mai mult.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar mai putea scădea ceva din preț - uite aici alte exemple:
https://www.olx.ro/....../q-golf-5/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E un motor cu probleme, dar suportabil. O sa te ajunga intretinerea multisor, dar diferenta de putere fata de 1.9, merita.
Golf 5 are probleme considerabile cu rugina, iar 4600 cu o masina veche de doua generatii, nu e mult, e foarte mult.
Mai bine cauti o Astra J.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enorm preț

| DanDumitru79 a răspuns:

Tare mult.